wtorek, 19 kwietnia 2011

Bractwo Pielgrzymkowe zaprasza nas w sobotę 21 maja 2011 r. na Bendoszkę Wielką

Prezes Bractwa Pielgrzymkowego i (od grudnia 2010) Sekretarz Zarządu Głównego Związku Górnośląskiego Jacek Pytel zaprasza nas na sobotę 21 maja 2011 r. na Bendoszkę Wielką w Beskidzie Żywieckim na:


III Rajd Rodzinny w Worku Ra(j)czańskim szlakami Jana Pawła II


- sobota, 21.05.2011 r.


Tradycyjnie już Górale Żywieccy zapraszają nas pod Krzyż Milenijny Ziemi Żywieckiej na wspólną modlitwę, Eucharystię i zabawę. Miejsce - Bendoszka Wielka, 1144 metry nad poziomem morza, polana na samym szczycie na którym stoi wspomniany Krzyż Milenijny, pod którym z okazji Rajdu Górale wznoszą szałas pasterski i ołtarz dla sprawowania Przenajświętszej Eucharystii. Wyjazd - około 8:00, koszt - 30 złotych. Osoby, które nie czują się na siłach by wejść na Bendoszkę mogą skorzystać z podstawianych przez Górali pojazdów terenowych, które wywożą na sam szczyt bądź do schroniska na Przegibku skąd ok. 30 minut niezbyt stromo na szczyt
Poniżej cytujemy relację z poprzednich wejść na tę górę, którą łatwo zidentyfikować po wielkim Krzyżu Milenijnym:
"Bendoszka 2008 i 2009
Już dwukrotnie Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich z którym nasze Bractwo od kilku lat utrzymuje ożywione kontakty był organizatorem rajdu rodzinnego w tzw. "Worku Rajczańskim" na Bendoszkę Wielką (1144 m.n.p.m). Trasa rajdu wiodła szlakami Jana Pawła II, Karol Wojtyła gdy był młodym jeszcze człowiekiem bardzo lubił chodzić po tych trasach. Na szczycie Bendoszki stoi Krzyż Millenijny Ziemi Żywieckiej, przy którym na ołtarzu polowym odprawiana jest Msza Święta w której w sposób szczególny uczestnicy modlą się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, Jana Pawła II. Po niej można obejrzeć występy zespołów góralskich oraz znanego multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka jak również upiec na watrze kiełbaskę. Pierwszy wyjazd był przy pięknej pogodzie, w roku ubiegłym nieco nas pokropił deszcz. Ale niezależnie od pogody udział w rajdzie jest zawsze dużym przeżyciem, również pod względem krajoznawczy. Spod krzyża rozciągają się bowiem wspaniałe widoki na okoliczne pasma Beskidu Żywieckiego i Śląskiego a przy dobrej pogodzie nawet na Tatry. Trasa rajdu (ok. 2,5 godziny) nie jest specjalnie trudna i wyczerpująca (wchodziły na górę panie w wieku nieco zaawansowanym i dały sobie rady). Pół godziny przed wejściem na szczyt jest schronisko na Przegibku gdzie można odpocząć, posilić się bądź napić czegoś ciepłego.
W sobotę 22 maja miał się odbyć III Rajd Rodzinny. Niestety, sytuacja powodziowa na Podbeskidziu zmusiła organizatorów do odwołania Rajdu. Mam jednak nadzieję, że za rok będzie lepiej "
Bendoszka Wielka (tekst z Wikipedii)
Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej na Bendoszce Wielkiej
Wysokość 1144 m n.p.m.
Wybitność 154 m
Bendoszka Wielka (również Będoszka) – szczyt (1144 m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim, jeden z wyższych w grupie Wielkiej Raczy (czasem można się spotkać z wydzieleniem grupy Bendoszki Wielkiej).
Ze szczytu rozpościera się interesująca panorama – widać m.in. grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.
Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej
Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony tam we wrześniu 2000 roku z okazji Jubileuszu 2000 ogłoszonego przez Kościół katolicki. Ma wysokość 23,5 metra[1]. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony przez Jana Pawła II 15 czerwca 1999 w Krakowie. Krzyż poświęcił biskup Tadeusz Rakoczy 16 września 2000[1]. W kazaniu podczas mszy biskup Rakoczy mówił: [Krzyż]...ustawiony jest w kierunku pięknej Ziemi Żywieckiej. Swymi ramionami ma symbolizować wspólnotę Żywiecczyzny, a przede wszystkim jedność wiary chrześcijańskiej[1].
Na podstawie krzyża wmurowane są 4 tablice (pisownia oryginalna)[1].
Od strony zachodniej z napisem:Na chwałę Boga w Trójcy Jedynego w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa w Milenium Kościoła Krakowskiego w dwudziestym drugim roku pontyfikatu Papieża Jana Pawła II w dziesiątym roku pasterzowania w Diecezji Bielsko-Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego w pięćdziesiątym roku istnienia parafii w Rycerce Górnej z inicjatywy Ks. Edwarda Ćmiela ten Krzyż został wzniesiony jako świadectwo wiary dla przyszłych pokoleń.
Od południowej:Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej zaprojektowany przez mgra inż. Jacka Niedzwieckiego i mgra inż. Józefa Pasierbkawykonany przez Mostostal Zabrze Zakład Montażowo-Produkcyjny Czechowicepoświęcony 16 września 2000 Roku przez Ks. Biskupa Tadeusza Rakoczegopowstał dzięki ofiarności mieszkańców Rycerki Górnej i Przegibka, parafii z dekanatów Żywiecczyzny, przy udziale duchowieństwa, a także władz samorządowych.Przewodniczącym Komitetu Budowy był Andrzej Harmata.
Od wschodniej:Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena. Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął ją do siebie.(J 19, 25-27)
Od strony północnej znajduje się tablica z darczyńcami.
Szlaki turystyczne
– przez szczyt przebiega szlak (czarny) z Soli przez Praszywkę Wielką na przełęcz Przegibek.
Jeżeli ktoś chce przyjechać w oparciu o własny środek lokomocji to najbliższe wejście na przełęcz Przegibek jest z Rycerki Górnej - Kolonii lub z doliny Rycerek (z obu stro prowadzi szlak zielony - potem spod schroniska na Przegibku wracamy na Bendoszkę szlakiem czarnym)
O szczegółach tegorocznego wejścia będzie można przeczytać na stronie internetowej Bractwa Pielgrzymkowego http://www.pielgrzymkowe.org.pl .


My też będziemy informować jak dojedzie i wejdzie na Bendoszkę grupa z Bractwa Turystycznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz